Król Kazimierz III Wielki z wizytą w Gawłowie

Król Kazimierz Wielki wraz ze świtą i zbrojnymi rycerzami w asyście dostojnie przejechał przez Gawłów, by na scenie placu parafialnego przypomnieć mieszkańcom, w jakich okolicznościach nadał prawa lokacyjne wsi. Uroczystość, która odbyła się 3 października, upamiętniała wydarzenia sprzed 650 lat. Uświetnili ją swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Bochnia – Marek Bzdek, który objął patronatem honorowym obchody, Dyrektor GCKCZiS – Sławomir Biernat, przedstawiciele Gminy Bochnia, Urzędu Miasta Bochnia, a także radni i sołtysi okolicznych miejscowości, dyrektor ZSG w Bogucicach oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Gawłowa.

Wszyscy zebrani obejrzeli historyczną scenkę rodzajową w wykonaniu uczniów, przygotowaną według autorskiego scenariusza pani dyrektor ZSG w Gawłowie, Małgorzaty Kozłowskiej, opowiadającą o sporze właściciela wsi Gawłów – Leonarda herbu Rawicz z niepołomickim podrządcą dóbr królewskich. Zakończeniem sprawy było rozpatrzenie skargi oraz wytyczenie nowych granic przez Króla Kazimierza, w którego rolę wcielił się pan Stanisław Synowiec. Monarcha ogłosił lokację wsi Gawłów na prawie niemieckim. W orszaku królewskim role dam dworu, kata, rycerzy i pachołków odegrali nauczyciele, uczniowie i przedszkolaki z Zespołu Szkół Gminnych w Gawłowie w strojach z epoki.

Kolejną atrakcją obchodów był turniej rycerski w wykonaniu grupy historyczno-rekonstrukcyjnej z Niepołomic. Zarówno młodzi, jak i starsi mogli uczestniczyć w grach i zabawach historycznych w wiosce rycerskiej, degustować „średniowieczny” bigos, zmierzyć się z Mistrzem Polski Nauczycieli w szachach oraz pojeździć konno lub na kucyku.

Najmłodsi najbardziej czekali na rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy strój średniowieczny – małe księżniczki, rycerze, pacholęta i łucznicy odebrali słodkie nagrody.

Grupa najstarszych mieszkańców Gawłowa została uhonorowana dyplomami seniora Gawłowa i złotymi różami.

Obchody 650-lecia Gawłowa okazały się bardzo ciekawym wydarzeniem, a godnym podkreślenia jest fakt, iż tak niewielka miejscowość  uczciła nietypową lekcją historii swoje święto. Jak zaznaczyła w swoim wystąpieniu pani dyrektor Małgorzata Kozłowska, ważne jest budowanie tożsamości lokalnej oraz uświadamianie młodzieży i dzieciom wpływu historii na współczesność.

mgr Elżbieta Karnas