Zwycięzcy z Gawłowa

Uczniowie z Zespołu Szkół Gminnych w Gawłowie wzięli udział w Małopolskich Dniach Książki „Książka i Róża” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Już po raz XI  w dniach 23 i 24 kwietnia br. odbyły się Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. Jak co roku w akcję Województwa Małopolskiego włączyła się Wojewódzka Biblioteka Publiczna, która wspólnie z Departamentem Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego przygotowała szereg atrakcji dla miłośników książek.

Uczniowie z naszej szkoły – Jakub Mucha kl. I, Patrycja Oświęcimka kl. III oraz Patryk Kuczek kl. VI wraz z panią bibliotekarką Ewą Zegiel – Kucharską (szkolnym opiekunem konkursu), uczestniczyli w finale Konkursu plastycznego „Zapromuj Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”– czyli wernisażu wystawy połączonego z wręczeniem nagród laureatom oraz finale Konkursu literackiego „Kierpce, wianki, obwarzanki czyli wędrówki po Małopolsce”- wręczenie nagród laureatom i warsztatach literackich.

Konkurs plastyczny Zapromuj Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”  adresowany był do uczniów szkół podstawowych z klas 0-III, z terenu województwa małopolskiego i obejmował – indywidualny konkurs na projekt zakładki do książki promującej Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. Z naszej szkoły wzięło udział 13 uczniów z klas I-III.

Jury konkursu w składzie: Łukasz Dębski – pisarz, poeta, Adrianna Zwolińska – Olszak – Inspektor w Departamencie Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Anna Kaszuba-Dębska – ilustratorka, malarka, reżyserka i autorka filmów animowanych dla dzieci, Magdalena Kasperska – Kierownik Zespołu ds. Scen Kulturowych w Departamencie Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Kalina Dębska – harcerka i pianistka, laureatka ogólnopolskich konkursów literackich, dziecięcy krytyk w Portalu Czas Dzieci i Radiu Kraków, postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagrody w kategorii najlepsza zakładka – grupa wiekowa klasy 0-I:

III nagroda: Jakub Mucha, Zespół Szkół Gminnych w Gawłowie,

Nagrody w kategorii najlepsza zakładka – grupa wiekowa klasy II-III:

II nagroda: Patrycja Oświęcimka, Zespół Szkół Gminnych w Gawłowie.

Natomiast w Konkursie literackim „Kierpce, wianki, obwarzanki czyli wędrówki po Małopolsce”  wzięło udział 146 dzieci w wieku od 6 do 12 lat, których zadaniem było wymyślenie dwuzwrotkowego wiersza- zagadki dotyczącego rejonu małopolskiego. Nadesłano łącznie 165 wierszy (16 wierszy czyli tyleż uczestników było z naszej szkoły z klasy VI – gratulujemy). Jury brało pod uwagę czytelność odpowiedzi na wiersz – zagadkę oraz oryginalność i pomysłowość tekstu. Z nadesłanych wierszy wybrano zwycięskie wiersze zagadki i wyłoniono 9 laureatów w dwóch kategoriach wiekowych oraz przyznano 3 wyróżnienia.

W starszej kategorii wiekowej do lat 12:

III miejsce: Patryk Kuczek, Zespół Szkół Gminnych w Gawłowie.

Poza konkursem i warsztatami z pisarzami, przygotowano dla uczniów wiele atrakcji. Między innymi: „Ławki do czytania”– czyli strefa wolnej wymiany książek – etno-ławki – miejsca, gdzie można poczytać, przekazać innym przeczytane książki, czy zabrać wybraną książkę do domu. „Koło Fortuny” – możliwość wygrania książki, róży lub niespodzianki, dla najmłodszych– malowanie twarzy- motywy książki lub róży, prezentacja małopolskich wydawnictw.

Poniżej nagrodzony wiersz – zagadka.  Autor : Patryk Kuczek kl. VI

Na Krupówkach kupić coś możesz,

na Giewoncie jest już gorzej,

ale za to piękno gór

podziwiane jest spod chmur.

Wielka Krokiew skoczków przystań,

jak co roku uroczysta.

Kamil Stoch tam także lata

I jak zawsze tu wymiata.