Jak wygląda zaćmienie Słońca? Na czym polega to wyjątkowe zjawisko? Jak bezpiecznie go obserwować? Na te i wiele innych pytań można było otrzymać odpowiedź podczas obserwacji Częściowego Zaćmienia Słońca w dniu 20 marca 2015r. W Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Gawłowie. Od wczesnych godzin porannych do dyspozycji obserwatorów dostępny był największy teleskop MEADE LXD , cztery mniejsze teleskopy prywatne, okulary, tuby obserwacyjne, przysłony i aparaty. Obserwacje prowadzone były z kopuły Obserwatorium oraz z placu przy budynku. Tak różnorodna forma i dostępność spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy akurat w tym dniu świętowali „Dzień wagarowicza” oraz mieszkańców, którzy zupełnie przypadkiem mieli możliwość obejrzenia zaćmienia Słońca. Gościnnie przyjechali też uczniowie Katolickiego Gimnazjum Montessori z Krakowa, którzy nie tylko obserwowali ale też prowadzili pomiary astronomiczne tego zjawiska. Pomysłodawcą tak ciekawej formy obserwacji zjawiska zaćmienia była pani Justyna Put – astronom z wykształcenia i zamiłowania oraz opiekun SOA. W sprawach organizacyjnych wspomagali ją uczniowie z kółka astronomicznego działającego w SOA.

Jednocześnie SOA zaprasza na obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca, które odbędzie się w nocy 27 września 2015.